TESTCONSULT – SCXT3000
4708 lượt xem | 07/11/2020
Thương hiệu Testconsult
Xuất sứ English
Bảo hành
Tình trạng HH
Đơn vị tính
Màu sắc
Tồn kho CÒN HÀNG
Giá bán : LIÊN HỆ
Giá cũ :
SCXT3000 system specifications
Logging unit hardware
SCXT3000 system specifications  Features undefinedRugged PC construction with IP65 protection
Battery and/or mains powered
1cm logging interval
Daylight viewable screen
SCXT3000 system specifications  Display undefined15.6″ TFT LCD FHD QuadraClear™
Sunlight readable display
SCXT3000 system specifications  Operating system undefinedWindows 7 professional
SCXT3000 system specifications  Media undefinedUSB & DVD/CD RW
SCXT3000 system specifications  Ultrasonic frequency undefined50-60KHz
SCXT3000 system specifications  Depth range undefined100m cables supplied as standard
SCXT3000 system specifications  Depth interval of readings undefined1cm
SCXT3000 system specifications  Time base undefined200 to 100 microseconds
SCXT3000 system specifications  Typical path length undefined500 to 3000mm in hardened concrete
SCXT3000 system specifications  Storage undefined8GB RAM with 320GB hard drive
Result data includes all individual signals and header information
File size depends on depth of pile
SCXT3000 system specifications  Accuracy undefinedTime base: ± 2%
Depth: ± 1%
SCXT3000 system specifications  Power undefinedExternal wall plug-in adapter for 110-240VAC inputs
External cigar plug-in charger for 12-32VDC inputs
SCXT3000 system specifications  Battery life undefined4 hours +
SCXT3000 system specifications  Charge time undefinedApprox 8 hours
SCXT3000 system specifications  Battery type undefinedLi-on rechargeable
SCXT3000 system specifications  Protection undefinedMIL-STD-810G and IP65 certified
SCXT3000 system specifications  Operating temperature undefined-20°C to +50°C
SCXT3000 system specifications  Dimensions undefinedL 410mm x W 290mm x D 130mm
SCXT3000 system specifications  Weight undefined9Kg
Logging unit software
SCXT3000 system specifications  Max no tubes/profiles undefined12 no tubes/66 profiles
SCXT3000 system specifications  Display undefinedWaterfall/first arrival/signal energy
Winch unit
SCXT3000 system specifications  Weight undefined2.5Kg
SCXT3000 system specifications  Display undefinedDepth/amplitude/profile reference
Transducers
25mm diameter
300mm length
High pressure Jupiter connector
SCXT3000 system specifications  Receiver probe undefinedPiezo ceramic tube receiver type
25mm diameter
300mm length